איך תספרו לילדים שלכם שאתם נפרדים או מתגרשים? 

ספר אישי על הילד או הילדה שלכם, נועד לסייע ולהקל עליכם בשיחה הזו, ובתקופה שתבוא אחריה, ומאפשר להם להבין ולעבד בהדרגה את כל מה שצפוי להשתנות.

בתקופה קשה ומורכבת זו, לאחר ההחלטה להפרד או להתגרש, אחת הדאגות הגדולות, אם לא הגדולה שבהן, היא הילדים. יתכן והשיחה איתם, שבה תבשרו להם על כך, נראית מפחידה ובלתי אפשרית. היא אכן עשויה להיות קשה, אבל היא אפשרית. מה שיקל עליכם, זה להבין לְמה ילדיכם זקוקים מכם בשיחה הזו, וכמובן גם בתקופה שלאחריה, ובהתאם לכך להתכונן אליה.  

מה חשוב שיהיה בשיחה? 

ילדים בכל גיל צריכים לשמוע מילים מפורשות. חשוב לא לרמוז, ולא להניח שהם יבינו בעצמם. מילים עמומות משאירות ילדים בתחושה מבלבלת ומפחידה. המילים צריכות להתאים לשלב ההתפתחותי של הילד, לא להיות מסובכות מידי ולא מפחידות מידי.  

חשוב לתת תוקף לרגשות שעולים במהלך השיחה, ולאלו שעשויים לעלות בהמשך. להגיד למשל "זה באמת מאוד עצוב. גם לנו זה עצוב". מותר לכעוס, להיות עצובים, לבכות. מותר להם - וגם לכם - להרגיש הכל.  

חשוב לבוא מוכנים ולשוחח עם הילדים על ההשלכות המעשיות של הפרידה. איפה יגורו? האם ישארו באותו בית ספר, באותו גן, עם אותה סביבת חברים? איך יראה היום-יום שלהם ברגע שאחרי? 

מומלץ לא לבקש מהם לשמור על כך בסוד. המשפחה המורחבת וחבריהם הקרובים עשויים להיות עבורם מקור תמיכה נוסף, ושמירת סוד עשויה להקשות עליהם עוד יותר. 

ספר לילדים שהוריהם מתגרשים

הספר נועד לסייע ולהקל עליכם בשיחה הראשונית עם ילדכם, ולאורך כל התקופה שלאחריה. הספר יאפשר להם להבין ולעבד בהדרגה את כל מה שעומד להתרחש. בכל פעם שתקריאו להם את הסיפור, ובכל פעם שהם ידפדפו בו בעצמם, הדברים יחלחלו עוד קצת. הם יוכלו לשאול שאלות, לבטא מחשבות ורגשות, ובעיקר יוכלו לאט לאט יחד אתכם לעבד רגשית את הפרידה. 

ספר מסוג כזה נשען על טכניקה טיפולית בשם "סיפור חברתי". הסיפור החברתי הוצג על ידי קרול גריי וג'וי גרנד בשנת 1993. מטרתו לארגן לילד חוויה שאינה ברורה לו, ולהכין אותו לקראת שינויים משמעותיים שצפויים לו. בתקופה שבה מתרחשים שינויים משמעותיים, ובפרט בתקופת משבר, כולנו, גם המבוגרים, עשויים לחוש מתח, חרדה, דאגה ועוד. מובן שגם ילדים קטנים חשים זאת, לעתים קרובות אף בעוצמה גבוהה משלנו המבוגרים, אולם להם אין תמיד את המילים שיתארו ויבטאו (אפילו לעצמם) תחושות אלו.  

 

איך נולד הספר? 

כאשר עמדתי אני לפני השיחה עם ילדי, בה סיפרנו להם על החלטתינו להתגרש, חשבתי רבות על האופן בו נספר. בני הצעיר היה אז כבן ארבע, וחיפשתי בחנויות ספר שיקל עלינו לספר לו. המעט שמצאתי לא נתן מענה למה שידעתי שצריך להיות בספר כזה.  

רציתי ספר שיכיל תאור של מה שעומד לקרות, באופן שהבן שלי יוכל להבין ולעבד לאט לאט. רציתי ספר שיתן לו מילים, ויאפשר לו לחוות ולבטא רגשות שעשויים לעלות. רציתי ספר שימחיש לו בתמונות מה עומד להשתנות, איך זה יראה, ולא פחות חשוב - מה לא ישתנה. רציתי ספר שיקל עלינו להסביר לו, שיעזור לנו להכיל את כל מה שהוא עשוי להרגיש.   

מדי ערב, במשך חודשים ארוכים, הבן שלי ביקש שנקריא לו את הספר, ואף היה לוקח אותו בעצמו ומדפדף בו. כשישבנו יחד הוא היה מסוגל לבטא מחשבות שהיו לו, רגשות, שאלות וכמיהות ("הייתי רוצה שיהיה גשר בין הבית של אבא לבית שלך"). מתוך כל אלו יכולתי לענות על מה שהעסיק אותו, לתת לו עוד מילים, לארגן עבורו את מה שהוא מרגיש, ובעיקר - להכיל את כל הרגשות שלו שצפו. לפעמים חזר על דברים שכבר אמר או שאל, ומידי פעם עלה משהו חדש. כאשר היה מדפדף בעצמו יכולתי לשמוע אותו שוב ושוב מספר את הסיפור במילים שלו ולפעמים גם מוסיף את המילים שלי. לעיתים היה מבקש מאחיו הגדולים שיספרו לו, והיה נראה שגם הם מעבדים עוד קצת יחד איתו את הגירושים.  

את המציאות הכואבת לא יכולתי לשנות עבורו, אבל הרגיע אותי לראות שבעזרת הספר הוא מבטא את מה שהוא חש, וכך גם הספר סייע לי להיות העוגן שאוסף ומארגן את המילים שלו, את החוויה שלו, שמסביר ונותן תשובות גם אם הן לא קלות, ובעיקר העוגן שנמצא שם ומכיל את הילד שלי. 

איך מספרים לילדים קטנים?  

ילדים בטווח הגילאים של שנה עד שבע, ובמיוחד בשעה שבה הם מוצפים רגשית, מתקשים לתפוס תיאור מופשט ומורכב של מציאות שעומדת להשתנות, וזקוקים למשהו מוחשי שיסייע להם להבין. לכן, לקראת שינויים משמעותיים אצל ילדים, כמו גמילה מחיתולים או הולדת אח קטן, לעיתים קרובות הורים נעזרים בספרים, על מנת להסביר לילד מה עומד להשתנות. ספר מתאים עשוי לסייע גם כאשר מספרים להם על גירושים. 

 

כמענה לצורך זה יצרתי ספר אישי, שנכתב על הילד או הילדה שלכם ועבורם, והוא מכיל את מה שהם זקוקים לו כאשר תבשרו להם על הפרידה. בספר יסופר על שגרת חייהם עד היום, על מה שעומד להשתנות ולמה, על איך זה יראה מנקודת מבטם, ועל מה שהם עשויים להרגיש. את הסיפור ילוו תמונות שלהם ושל משפחתכם, תמונות של הגן, של הבית ועוד.  התוכן, המילים, מבנה ופרטי הסיפור, סדר הצגת הדברים – כל אלו נבחרו תוך התייחסות מלאה לצרכים הרגשיים של ילדים שהוריהם מתגרשים, ולכל שאר ההיבטים שכפי הנראה יעסיקו אותם – היום-יום, השינויים הקונקרטיים, המשפחה המורחבת, החברים ועוד.  

ספר מותאם לילד שהוריו מתגרשים. הדרכת הורים

הצצה לספר

מה עוד צריך לדעת על הספר?

למי מתאים הספר?

הספר מתאים להורים לילדים עד גיל שבע, הנמצאים בתהליך פרידה או גירושים.

איך נעשית ההתאמה האישית של הספר?

את כל הפרטים שעלי לדעת כדי להתאים את הספר לילדכם תוכלו למלא בשאלון מובנה שאשלח לכם, או לחילופין נוכל לעשות זאת בשיחת טלפון. בנוסף, תקבלו ממני הסבר אלו תמונות לשלוח.

מה מחיר הספר?

מחיר הספר והתאמתו האישית לילד הינו 250 ₪.

עלות תוספת כריכה קשה הינה 30 ש"ח.

מחירו של כל עותק נוסף הינו 100 ש"ח.

האם ישנה אפשרות גם להפגש להדרכת הורים?

כן, נוכל לקיים פגישה כהכנה לשיחה שתערכו עם ילדיכם, ובמידה ותרצו נוכל כמובן להמשיך ולהפגש.

מבטיחה ליצור קשר בהקדם

אפשר להתקשר אלי 054-5558552
אפשר לכתוב לי nillyd@gmail.com
או פשוט למלא פרטים ואני אתקשר :)

איך מזמינים את הספר?